احداث دو نیروگاه پیشرفته جدید در کشور

قرار است دو نیروگاه دیگر شبیه به نیروگاه بوشهر اما پیشرفته تر در کشور ساخته شود، در این زمینه مذاکرات فنی تمام شده، ظرف هفته های آتی به جمع بندی خواهیم رسید، امیدواریم که طی یکی دو ماه آینده بتوانیم عملا کار ساخت را در همان سایت نیروگاه بوشهر شروع کنیم.

کمالوندی گفت:قرار است دو نیروگاه دیگر شبیه به نیروگاه بوشهر اما پیشرفته تر در کشور ساخته شود، در این زمینه مذاکرات فنی تمام شده، ظرف هفته های آتی به جمع بندی خواهیم رسید، امیدواریم که طی یکی دو ماه آینده بتوانیم عملا کار ساخت را در همان سایت نیروگاه بوشهر شروع کنیم.

کمالوندی در ادامه گفت: ساخت نیروگاه بوشهر در حدود بیست سال پیش شروع شد، البته حدودا ساخت چنین نیروگاه‌هایی ده سال طول می‌کشد اما علت طولانی شدن ساخت نیروگاه بوشهر این بود که معمولا باز طراحی بیش از ساخت طول می کشد، هم اکنون ار لحاظ ایمنی نیروگاه در شریط مطلوب قرار دارد مثلا گنبد روی آن از برخورد مستقیم هواپیما جلوگیری می کند و در داخل هم ساختمان شکل کروی دارد.

نیروگاه بوشهر حدود سه سال پیش شروع به کار کرد و می‌توان گفت این نیروگاه برای شصت تا صد سال آینده می‌تواند بخشی از برق کشور را تامین کند، نیروگاه بوشهر در فروردین ماه سال جاری، 4 درصد از برق کل کشور را تامین کرد این در حالیست که این نیروگاه برای یک و نیم تا دو درصد از برق کل کشور پیش بینی شده است.

قرار است دو نیروگاه دیگر شبیه به نیروگاه بوشهر اما پیشرفته تر در کشور ساخته شود، در این زمینه مذاکرات فنی تمام شده، ظرف هفته های آتی به جمع بندی خواهیم رسید، امیدواریم که طی یکی دو ماه آینده بتوانیم عملا کار ساخت را در همان سایت نیروگاه بوشهر شروع کنیم.

البته آلمانی‌ها هم آن منطقه را برای چهار نیروگاه پیش بینی کرده بودند، معمولا مسایل زلزله، آب و هوا، تحویل به شبکه و دسترسی به آب بعنوان خنک کنند در انتخاب سایت موثر است، چون زیر ساخت ها در آن جا فراهم است دوران ساخت کوتاه تر از قبل خواهد بود.

"پروژه ایتر" یکی از پروژه های بزرگ دنیاست که در این زمینه کار می کند، خوشبختانه ما هم بعد از برجام به این پروژه دعوت شدیم، با توجه به ظرفیت خوب مهندسی که داریم در این زمینه می توانیم کار کنیم چراکه سابقه و فعالیت خوبی در زمینه فیوژن و گداخت داریم، در حال حاضر هم پژوهشکده‌ای درکشور با نیروهای انسانی فرهیخته در این زمینه کار می کند.

کمالوندی با اشاره به اینکه درمنطقه، تب نیروگاه هسته‌ای افزایش پیدا کرده، گزارش‌های سال گذشته آقای "آمانو" رئیس آژانس انرژی اتمی هم موید این امر است، نیروگاه بوشهر از انتشار سالی هفت میلیون تن آلاینده جلوگیری می‌کند.

تاریخ فعالیت انرژی هسته‌ای درکشورمان، همسن بنده بوده و این افتخار است که بگوییم یک کشور شصت سال تجربه فعالیت هسته‌ای دارد. معمولا هزینه سرمایه گذاری اولیه بالاست اما در بلند مدت به نفع ماست که نیروگاه هسته ای داشته باشیم نیازی به قانون نداریم آنچه نیاز است اعتبارات لازم از سوی دولت است. 
منبع: باشگاه خبرنگاران

نظر خود را بنویسید