کاهش روند مصرف برق در کشور

مدیر عامل سازمان بهره وری مصرف انرژی ایران ( سابا) گفت: روند مصرف برق کشور در سالهای گذشته حدود 3 درصد کاهش داشته است.
سید حسین سجادی گفت: روند مصرف برق در 10 سال گذشته سالانه پنج و نیم درصد رشد داشت اما در دو سال گذشته این میران به کمتر از دو و نیم درصد تقلیل یافت.

وی تولید محصولات خانگی برقی با برچسب A و B، استفاده از لامپ های کم مصرف، کنترل میزان مصرف انرژی درساختمان ها، رعایت مبحث 19 در بناها و فرهنگ سازی دراین زمینه را از عوامل کاهنده مصرف برق در کشور اعلام کرد.

سجادی در بخش دیگری از سخنانش، میزان مصرف برق در بخش کشاورزی ایران را بیش از سه برابر میانگین مصرف جهانی اعلام کرد و گفت: بیشترین انرژی برق در کشور صرف کشاورزی می شود که باید با اجرای برنامه های ویژه از جمله آموزش کشاورزان، واقعی کردن قیمت و استفاده از تجهیزات مدرن، میزان مصرف آن را کاهش داد.

وی افزود: هم اکنون تعرفه مصرف برق در بخش کشاورزی، پائین ترین نرخ در کشور محسوب می شود که این مهم خود می تواند به یکی از عوامل مصرف بی رویه انرژی تبدیل شود.

به گفته وی، در حوزه صنعت و ساختمان کشور نیز مصرف برق حدود دو برابر میانگین مصرف جهانی است.

سجادی گفت: در حوزه مصرف انرژی خانگی، آمارهای صنعت برق نشان می دهد که رشد مصرف در این بخش کنترل شده و اقدامات سال های اخیر به ویژه در حوزه لوازم برقی و روشنایی منازل توانسته تأثیر خود را در کاهش مصرف برق بگذارد.

مدیرعامل سازمان بهره وری مصرف انرژی ایران (سابا) گفت: در سال های اخیر با نصب برچسب مصرف انرژی، مردم از میزان کارایی لوازم خانگی به ویژه لوازم برقی اطلاع پیدا کرده و توانسته اند تا بهترین محصول را با اطمینان تهیه کنند.


منبع:خبرگزاری صداوسیما

نظر خود را بنویسید