مزرعه ای که فقط با آب شور و خورشید زنده است

مزرعه موسوم به خورشیدی-قطره ای(sundrop) در استرالیا 15 درصد محصول گوجه‌فرنگی این کشور را تولید می‌کند. آب شور از خلیج نزدیک مزرعه پمپ شده و بعد از نمکزدایی با استفاده از انرژی خورشیدی با چرخه تجدیدپذیر به این مزرعه هیدروپونیک ارسال شده و به روش آبیاری قطره‌ای محصولات آبیاری می‌شوند.
مزرعه خورشیدی-قطره ای از سوخت‌های فسیلی، آب شیرین و خاک بی‌نیاز بوده و همچنین نیازمند هزینه‌های مالی گزاف کشاورزی و محیطی نیست.

مزرعه ای که فقط با آب شور و خورشید زنده است

این مزرعه سالانه 17 هزار تن محصول تولید می‌کند. در این مزرعه جادویی برای مبارزه با آفات از حشرات شکارگر استفاده می‌شود. ساخت این مزرعه خورشیدی-قطره ای 200 میلیون دلار هزینه در بر داشته است اما به گفته مالکان این هزینه به زودی جبران خواهد شد زیرا برای نگهداری آن به خرید سوخت های فسیلی نیاز نیست.
این روش پایدار تولید محصول کشاورزی موجب کاهش 26 هزار تن انتشار دی‌اکسیدکربن و کاهش سالانه آب مصرفی به میزان 180 استخر مسابقات شنای المپیک خواهد شد.
برج خورشیدی عظیم نیز روزانه موجب یکنواخت شدن دما برای محصولات گلخانه‌ای و نمک‌زدایی یک میلیون لیتر آب دریا می‌شود. این محصولات هر روز در بازار استرالیا عرضه می‌شوند.
مزارع SunDrop در استرالیا، بریتانیا و ایالات متحده وجود دارند و امید است به زودی در دیگر نقاط دنیا نیز از این فناوری استفاده شود.

منبع: ایسنا

نظر خود را بنویسید