معرفی سفال های سقفی دارای سلول های خورشیدی

تسلا سفال های سقفی مجهز به سلول های خورشیدی با مقاومت بسیار بالای خود را معرفی کرد
شاید امروز روزی باشد که آیندگان برای آفریدن آن از نسل ما بسیار ممنون باشند؛ امروز ایلان ماسک مدیر عامل شرکت Tesla در لس آنجلس امریکا از سقف های سفالی مجهز به سلول های خورشیدی و همچنین باتری های ذخیره کننده انرژی آنها در دو گروه Powerwall 2 و Powerpack 2 رونمایی کرد. محصولاتی که می‌توانند هر خانه ای را به یک نیروگاه برق بدون هزینه و همیشگی تبدیل کنند. در ادامه مطلب با ما همراه شوید تا ببینیم باز ایلان ماسک عزیز چه خوابی برایمان دیده است!

 

چند هفته ای می‌شد که ماسک و شرکت تسلا در مورد سقف های جدید مجهز به سلول های فوتو ولتاییک صحبت می‌کردند، امروز هم همه اتفاقاتی که باید می‌افتاد به وقوع پیوست و این شرکت به صورت رسمی مدل تجاری شده ایده نسبتاً قدیمی استفاده از سلول های خورشیدی در سقف هر خانه را رسماً رونمایی کرد. این رویداد دقیقاً با هدفی برگزار شد که شرکت Tesla و SolarCity که در این پروژه همراه آن بوده است دنبال می‌کردند.

در جریان این رویداد ماسک در مورد قیمت این پنل ها نیز صحبت کرد. به عقیده ماسک "نصب این سقف های فوتو ولتاییک هزینه ای کمتر از سقف های سفالی و بتنی معمولی خواهد داشت و این هزینه همان الکتریسیته ای است که شما دریافت خواهید کرد". در واقع ماسک در مورد قیمت نهایی هر متر مربع و یا هر تکه از صفحات مورد بحث صحبت نکرد و به جای آن اعلام کرد که شرکت به جای فروش این صفحات به شرکت های ساختمان سازی و انبوه سازان، آن را خود به صورت مستقیم به مشتریان خود خواهد فروخت و در پیاده سازی آن نیز به آنها کمک خواهد کرد.

به عنوان نمونه هم یک ساختمان در محل برگزاری رویداد به صورت غیر عملیاتی از قبل به این سقف ها مجهز شده بودند تا نشان داده شود که سوار کردن این سقف ها روی خانه مشتریان در نهایت چه ترکیبی خواهد داشت و ظاهر چگونه است ولی اتفاق جالب اینجا بود که قبل از اینکه ماسک به روی سن آمده و مراسم را شروع کند، این نکته به هیچ کدام از افراد حاضر در مراسم اطلاع داده نشده بود و بعد از اینکه ماسک به خانه مزبور اشاره کرد، افراد متوجه شدند که سقف آن خانه با دیگر خانه ها کمی متفاوت است و این دقیقاً هدفی بود که تسلا و شرکت SolarCity دنبال می‌کردند.

 معرفی سفال های سقفی دارای سلول های خورشیدی

در واقع ماسک خانه ای شیروانی که کاشی های شیشه ای روی سقف گاراژ آن قرار گرفته بودند را به حضار مراسم نشان داد که باور اینکه بتوان از نور خورشیدی که به آن تابیده می‌شود، برق تولید کرد کمی سخت بود. دیگر قسمت های آن خانه با ترکیب معمول از چوب و سنگ ساخته شده بود ولی تسلا اعلام کرد که ساکنین خانه می‌توانند با توجه به مسائل زیبایی و ظاهری ساختمان، هر قسمتی از نمای ساختمان را که بخواهند با سلول های خورشیدی ساخت شرکت بپوشانند: "مردم خانه هایشان را دوست دارند و ما هم می‌خواهیم آن ها را بهتر کنیم."

در ایجاد یک سیستم تولید برق از انرژی خورشید قسمت مهم دیگر در کنار سلول خورشیدی، باتری و محل ذخیره سازی انرژی است. با توجه به این مورد تسلا باتری جدیدی را نیز معرفی کرد که دقیقاً برای این هدف ساخته شده است و از خانواده باتری های Powerwall است که پیش از این نیز توسط شرکت معرفی شده بود. باتری های نسل جدید که Powerwall 2 نامیده خواهند شد در داخل از دو پک باتری با ظرفیت 14 کیلو وات ساعت تشکیل شده اند که دو برابر نسل قبل ظرفیت دارند و می‌توانند برای تأمین انرژی الکتریکی برای روشن نگه داشتن لامپ های روشنایی 4 اتاق خواب، یخچال و دیگر وسایل ضروری منزل در طول یک روز کامل، به کار آیند.

 

علاوه بر این Powewall های جدید شرکت به یک اینورتر داخلی نیز مجهز هستند و از این رو بر خلاف نسل قبل، مستقل از ابزارهای دیگر، می‌توان خروجی پنل های خورشیدی را مستقیماً به آنها وصل نمود و خروجی باتری را جهت اتصال به مصرف کننده ها مورد استفاده قرار داد.

در ادامه مراسم ایلان ماسک اعلام کرد که این شرکت از تابستان سال آینده فروش و نصب این سقف ها را آغاز خواهد کرد و البته علاقه بسیار زیادی هم داشت تا اعلام کند که این سقف ها طول عمر بسیار بسیار طولانی خواهند داشت و در مورد مقاومت آنها هم هیچ گونه جای نگرانی نخواهد بود:

ما انتظار داریم که این سقف ها بین دو تا سه برابر طول عمر بیشتری از آسفالت سقف ساختمان ها خواهند داشت و هیچ گاه نیاز نخواهد بود که آنها را تعویض کنید. این زمان تقریباً بی پایان خواهد بود. این سلول ها توسط کوارتز ساخته خواهند شد.

سه ماهه اخیر برای شرکت تسلا اولین دوره مالی بود که شرکت توانست بعد از دو سال به تراز مثبت در سودآوری برسد و اوایل ماه جاری میلادی هم این شرکت اعلام کرد که خودروهای تولیدی اش در حال حاضر به این قدرت از لحاظ سخت افزاری رسیده اند که بتوانند به صورت کامل بدون نیاز به راننده، مسیر را طی کنند.

ایلان ماسک و شرکت تسلا را می‌توان به حق یکی از دوست داشتنی ترین شرکت هایی دانست که در زمینه تکنولوژی فعالیت می‌کنند و اعلام موفقیت های آنان هر فردی را خوشحال می‌کند؛ چرا که کار کردن برای آینده بشر و کره زمین و استفاده از منابع و سوخت های پاک به نفع همه ما خواهد بود.

منبع: engadget

نظر خود را بنویسید